Jesteś tu:

2015 03 05 Belgia

Ostatnie spotkanie w ramach projektu Comenius - Bibliotecas escolares odbyło się w Belgii.

Facebook: ZSLG Rataje, relacja TV Lux.be

W spotkaniu uczestniczy młodzież z szkół: IES Joaquin Artiles (Gran Canaria), Hanse Berufskolleg Lemgo (Niemcy), Arno Virton (Belgia) oraz ZSLG Rataje. 

Athénée Royal Nestor Outer Virton (ARNO Virton) - Królewskie Atheneum Nestora Outer
Patron i założyciel szkoły - Nestor Outer (1965 - 1930) malarz, reporter wojenny urodzony w Virton, namalował ponad 70 obrazów dokumentujących Bitwę Granic (w regionie Gaume zginęło wówczas 20 tys. żołnierzy francuskich, głównie w rejonie Ethe i Virton)
Szkoła prowadzi kształcenie podstawowe i średnie (łacznie ok. 500-600 uczniów)

Szkoła ARNO Virton jest szkołą usytuowaną w starych zabudowaniach ufundowanych przez jednego z miejscowych artystów Nestora Outer. Położenie szkoły przy granicy Luxemburga i Francji sprawiają, że w szkole uczy się młodzież belgijska i francuska. Młodzież uzdolniona artystycznie rozwija swoje zainteresowania dzięki grupie bardzo aktywnych nauczycieli, którzy mają świetny kontakt z młodzieżą. Nauczyciele nie ograniczają się tylko do obowiązkowych zajęć ale również wyszukują różnorodne projekty (m.in. Comenius). W działaniach tych nauczyciele wspierani są przez władze szkolne i władze miasta. Szkoła w tak małym środowisku musi być nieszablonowa aby pozyskać młodzież szkolną z odległych terenów. 

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele kadry kierowniczej szkół partnerskich z uwagi na konieczność pisania raportu końcowego. Wspólne uzgodnienia przebiegu projektu, opis aktywności, tzw.produktów oraz kolejnych spotkań wypełniał czas nauczycielom do późnych godzin wieczornych. Wyniki pracy młodzieży i nauczycieli obejrzeć będzie można na stronach projektu.

Niedziela

W niedzielę o godzinie 7 rano grupa osób wyjeżdżających z Chodzieży do Belgii zebrała się na parkingu. Po drodze zabraliśmy resztę uczestników wyprawy i wyruszyliśmy dalej. Podróż była długa i męcząca, pomimo kilku przerw na jedzenie. Około godziny 22 wreszcie dojechaliśmy do długo wyczekiwanej mety (miasta Virton). Po zatrzymaniu się na parkingu szkoły i zapoznaniu się z belgijskimi nauczycielami, ruszyliśmy w stronę hotelu, w którym czekaliśmy na przyjazd goszczących nas rodzin. U naszych nowych gospodarzy mogliśmy wziąć upragniony prysznic i położyć się spać. 

==> Mikołaj D.

Wtorek
Trzeci dzień wymiany był prawdziwą ucztą dla wielbicieli polityki i dziennikarstwa. Po wczesnej pobudce i dwugodzinnej podróży autobusem z Virton, w końcu dotarliśmy do Brukseli- stolicy Belgii. Szybkiemu przejazdowi po mieście nie sprzyjały korki ale dzięki nim mieliśmy czas by podziwiać architekturę i poznać historię oraz strukturę Belgii opowiadaną przez nauczycielkę, której imienia nie pamiętam. Pierwszym punktem na mapie stolicy który mieliśmy odwiedzić była redakcja gazety Le Soir. Jeden z redaktorów(?) nas oprowadził, mieliśmy opkazje uczestniczyć i zobaczyć jak powstają tworzone na stronę internetową wywiady, w jakich warunkach pracują dziennikarze (jest tam bardzo cicho) i tak naprawdę jak powstaje gazeta. Spotkanie w redakcji nie miała by sensu gdyby nie został poruszony temat zamachu na redakcję Charlie Hebdo.

Wizyta w Parlamencie Europejskim na pewno na długo zostanie w naszej pamięci. Cały kompleks budynków był imponujący a co dopiero wnętrze. Po zapoznaniu nas z paroma faktami odnośnie Uni Europejskiej, Parlamentu i jego struktury pani przewodnik zaprowadziła nas do jednej z najważniejszych sal w Europie- sali obrad. Nikt z nas nie spodziewał się ze jest ona tak dużą i przejrzysta. Po dość długim czasie przeznaczonym na robienie zdjęć (i selfie) wrociliśmy do autobusu pełni wrażeń. Po paru godzinach (to wszystko wina korków) z powrotem byliśmy w Virton.
==> Ola B.

Środa
Trzeciego dnia naszego pobytu w Belgii zostaliśmy zaproszeni przez gospodarzy spotkania na spacer. Wyjechaliśmy spod szkoły około godziny 9 rano. Na początek trasy dowiózł nas autobus. Wędrówkę zaczęliśmy na granicy Belgii i Francji. W poszukiwaniu informacji, w cierpieniu i błocie szliśmy 8 km, aż dodarlismy do Torgny. Następnie poszliśmy do wynajętej sali aby zjeść tradycyjny belgijski obiad. Po jedzeniu tak dobrze poczuliśmy się w swoim towarzystwie, że zaczęliśmy wspólnie śpiewać i tańczyć. Po południu pojechaliśmy do centrum handlowego na małe zakupy, a wieczorem zostaliśmy zabrani na bowling belgijski.

==> Zuzia N.

 

Arno Virton Belgia
Arno Virton Belgia
Spacer po szkole
Spacer po szkole
Spacer po Virton
Spacer po Virton
Spotkanie z władzami miasta
Spotkanie z władzami miasta
Burmistrz Virton
Burmistrz Virton
Biblioteka Miejska
Biblioteka Miejska
Bruksela pasaż św. Huberta
Bruksela pasaż św. Huberta
Stare Miasto kamienica Angel
Stare Miasto kamienica Angel
Parlament Europejski
Parlament Europejski
Sala obrad
Sala obrad
Zdjęcie z gospodarzem projektu
Zdjęcie z gospodarzem projektu
Pamiątkowe zdjęcie
Pamiątkowe zdjęcie
Uczestnicy projektu
Uczestnicy projektu
8 km wędrówka
8 km wędrówka
Kobziarz
Kobziarz
Próba głosu
Próba głosu
Bastogne War Museum
Bastogne War Museum
Bastogne
Bastogne
Bastogne - Mardasson Memorial
Bastogne - Mardasson Memorial
Bastogne Historical Center
Bastogne Historical Center
Klasztor cysterski - Orval Abbey
Klasztor cysterski - Orval Abbey
Orval Abbey
Orval Abbey
Warsztaty (Virton) - karykatura i wolność
Warsztaty (Virton) - karykatura i wolność
Warsztaty (Aguimes) wolność słowa
Warsztaty (Aguimes) wolność słowa
Warsztaty (Rataje) karykatura polityczna
Warsztaty (Rataje) karykatura polityczna
Hiszpańska Zuzia
Hiszpańska Zuzia
Ewaluacja
Ewaluacja
Spotkanie podsumowujące
Spotkanie podsumowujące
Pepe - dyrektor z Aguimes
Pepe - dyrektor z Aguimes
Previous Next Play Pause
Arno Virton Belgia Spacer po szkole Spacer po Virton Spotkanie z władzami miasta Burmistrz Virton Biblioteka Miejska Bruksela pasaż św. Huberta Stare Miasto kamienica Angel Parlament Europejski Sala obrad Zdjęcie z gospodarzem projektu Pamiątkowe zdjęcie Uczestnicy projektu 8 km wędrówka Kobziarz Próba głosu Bastogne War Museum Bastogne Bastogne - Mardasson Memorial Bastogne Historical Center Klasztor cysterski - Orval Abbey Orval Abbey Warsztaty (Virton) - karykatura i wolność Warsztaty (Aguimes) wolność słowa Warsztaty (Rataje) karykatura polityczna Hiszpańska Zuzia Ewaluacja Spotkanie podsumowujące Pepe - dyrektor z Aguimes