Jesteś tu:

IMG 7270 100

Młodzież z Rataj od 2013 r. rozpoczęła artystyczną podróż po Europie w ramach projektu Comenius.

==> Film TV Rataje     
Antserwis TV

Projekt Comenius -Show Artist In You -  bardzo ambitny i w doborowym gronie przodujących artystycznie szkół Europy. Każda ze szkół biorących udział w projekcie wybrała w swoim kraju 1-2 wybitnych przedstawicieli sztuki, działających w różnych formach aktywności artystycznej: malarzy: Pedro Cano,, Georg Lipinsky, Selma Taner, pisarzy: Jerónimo Tristante, śpiewaków  Leo Iorga, rzeźbiarza Mircea Roman. Szkoła z Rataj, przy ścisłej współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Chodzieży, pracowała nad twórczością malarki - prof. Małgorzaty Dobrzynieckiej-Kojder oraz pisarki Gitty Rutledge,

Po spotkaniach w Turcji, Rumunii i Hiszpanii nadszedł czas na spotkanie w Polsce.

Podczas zajęć szkolnych, w międzynarodowych grupach młodzież pracowała nad różnymi formami plastycznymi (maski weneckie, malowanie na porcelanie, płótnie), literackimi (sztuka teatralna oparta na motywach hiszpańskiego pisarza Jeronimo Tristante) i muzycznymi. 

W pamięci pozostały wspaniałe recytacje młodzieży hiszpańskiej utworów Gitty Rutledge, kolaże plastyczne młodzieży niemieckiej, szkice młodzieży tureckiej.

Część efektów współpracy szkół w ramach projektu, przedstawione zostały mieszkańcom Chodzieży.  W Młodzieżowym Domu Kultury malarz niemiecki Georg Lipinsky zaprezentował technikę kolażu malarskiego (specyficzne połączenie obrazu rzeczywistości z kontekstem historycznym). Na scenach Chodzieskiego Domu Kultury młodzież przedstawiła swoją muzyczną podróż po Europie (o czym pisaliśmy przed tygodniem).

Spotkanie było wyzwaniem dla szkoły, młodzieży i dla goszczących rodzin. Wszyscy zdali ten trudny egzamin wspaniale o czym przekonaliśmy się podczas pożegnalnego spotkania. Gości odprowadzała młodzież i polskie rodziny a łzy wzruszenia pojawiły się u wszystkich. Szczególnie wzruszająca była scena pożegnania młodszej siostry jednej z naszych uczennic, która nie odstępowała na krok Miriam, nowej koleżanki z Hiszpanii. Pocieszeniem były plany wzajemnych odwiedzin w okresie wakacji.

W jaki sposób odebrali polską gościnność nasi goście? Otrzymaliśmy następujące podziękowanie od Johna Maystona, wykładowcy literatury z Anglii, obecnie mieszkającego w Uelzen w Niemczech:

Wasza szkoła i wasi nauczyciele zgotowali nam tak serdeczne przyjęcie, że nagle granice polityczne przestały mieć znaczenie. Zauważyłem też niezwykłą serdeczność między uczniami a nauczycielami, taką o której w Niemczech możemy tylko pomarzyć.
Będąc Brytyjczykiem, a właściwie pół Niemcem i pół Szkotem, rozumiem co to „duma narodowa”. A jednak wy wszyscy sprawiliście, że prawdziwie czuliśmy się jak w domu. Wasza gościnność i przyjaźń w stosunku do nas była cenniejsza niż wszelkie regulacje polityczne Unii Europejskiej. Doprawdy znalazłem przyjaciół w Polsce, szczególnie w Tobie i Adamie.
Wy i wasza szkoła pozostawiliście trwałe wrażenie na mapie Europy. W każdym spotkaniu, wydarzeniu najważniejsi są ludzie. Wasza szkoła reprezentuje tych właściwych ludzi. Byłbym wdzięczny, gdybyś mógł powiesić ten mail na tablicy w pokoju nauczycielkim, w innych miejscach, tak by każdy mógł go przeczytać i aby mógł być dumny ze swojego wkładu w realizację tego cennego projektu..

Młodzież nie tylko odkryła w sobie artystę. Opanowała trudny język artystyczny, który okazał się wspaniałą formą integracji europejskiej i sposobem na pokonanie własnych uprzedzeń i braku wiary w siebie.

 Franciszek Wyrwa

ZSLG Rataje